16.10.2022

LENDTEATER KÄIS VÄLISFESTIVALIDEL EESTIT JA ELVAT ESINDAMAS

(0)

LendTeater osales septembris kahel välisfestivalil: samaaegselt toimusid teatrifestivalid nii Saksamaal Stuttgardis kui Rootsis Örebros.

22.-25.septembril 2022 Stuttgardis toimunud IV Rahvusvaheline Amatöörteatrite festival AMAFEST 2022 on kujunenud traditsiooniliseks festivaliks, kus LendTeater varemgi mitmete lavastustega osalenud. Seekord mängiti Stuttgardis Aire Pajuri autorilavastust „Kirjad emale”, mida Elva publikul loodetavasti õnnestub näha Elvas toimuval Tartumaa ja Jõgevamaa harrastusteatrite festivalil 29.-30. oktoobril.

Lavastuses mängivad Aire Pajur ja Ülle Sillamäe.

Stuttgardi publik elas esitusele kaasa ja jättis vaatajatele sügava mulje, mida meiega veel järgmiselgi päeval jagati.

Festivalil osalesid lisaks kahele Eesti teatrile (LendTeater ja Seasaare Teater Viljandist) Poola, Ungari, Saksamaa, Itaalia ja Rumeenia harrastusteatrid ning pakkusid väga kosutavaid elamusi. Eriliselt meeldejäävad olid Itaalia trupid, samuti inglie keeles mängiv New English American Theatre Stuttgardist ja Ungari trupp – nende lavastused olid väga tugevad ja näitlejatööd ülimalt meisterlikud.

Nagu Stuttgardi festivalidel ka varem, olid seekordki töötoad erinevate maade juhendajate käe all – ühel päeval itaallaste häälekool ja teisel päeval Peruu noormehe juhendamisel liikumise ja tantsu tund.

23.-25.septembril 2022 Rootsis Örebros toimus aga Põhjamaade harrastusteatrite festival NEATA 2022, mida üle-aastati erinevates Põhja-Euroopa riikides korraldatakse. Seekord oli lühilavastuste festival ja sedapuhku astuti üles Aire Pajuri kirjutatud näidendiga „Isa”, mille lavastasid Margus Möll ja Aire Pajur. Trupis mängisid Irina Radionova, Margus Möll ja Karl Bussov.

Ka Örebros oli kaks töötuba (kostüümi-töötuba ja kõne-töötuba) osalejatele, kus sai nii mõndagi tarkust, mida meilgi rakendada, ja samuti erinevad teatrialased vestlused ja kogemustevahetamised. Pärast igat etendust oli ühine arutelu nähtud etenduse üle. Eesti lavastus oli ainus, millest publik aru sai ka ilma keelt mõistmata, sest laval oli väga kõnekalt kõigile arusaadav rassismiteema, sallimatus ja leppimine.

Põhjamaade festivalil olid esindatud seekord Fääri Saared, Rootsi, Läti, Leedu ja Eesti harrastusteatrid.

Rahvusvahelistel teatrifestivalidel osalemine on ülimalt vajalik kogemuste ja kontaktide vahetamise eesmärgil ning annab hea ülevaate, milline on mujal maailmas harrastusteatrite seis, millist repertuaari ja millisel tasemel mängitakse.

MÕNED HETKED AMAFEST´ilt  ↑  (pildistas Gustav Frank)

ja NEATA´lt  ↓    (pildistas Argo Juske)