10.02.2024

LENDTEATER JA EESTI KULTUURKAPITALI AASTAPREEMIA

(0)

9. veebruar 2024 oli üks ütlemata tähtis päev kogu eesti kultuurirahva ning ka LendTeatri jaoks – jagati iga-aastaseid Eesti Kultuurkapitali sihtkapitalide aastapreemiaid, peapreemiaid ja elutööpreemiaid.

Ka LendTeater sai kutse suursugusele galale ja meil oli suur-suur õnn pälvida Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali HARRASTUSTEATRI AASTAPREEMIA 2023  suure panuse eest etenduskunstide arendamisel harrastusteatrite maastikul.

See oli tõeline üllatus – südamlik tänu märkamise ja tunnustuse eest!

Raske on kirjeldada tundeid, mis valdasid selle teate saamisel: rõõm (ooooohhhhh!), meeletu tänu (aitäh-aitäh-aitäh!!!), ärevus (kindel?), kahtlused (kas tõesti LendTeater?), hirmud (see ei ole võimalik!?)….

Tõsi, ma tõesti sain teate varem, aga kuna oli palve seda mitte avaldada, siis ma pidin saladust hoidma kuni piduliku galaõhtuni – kujutate ette, kui raske see oli! Kuidas oleksin tahtnud rääkida, rõõmu jagada, tänu avaldada, aga ma pidin vaikima – isegi perele ei avaldanud ma seda suurt saladust.

Mu süda rõkkas rõõmust – NII SUUR TUNNUSTUS! Selle suure tänu jaoks, mida kirjeldada tahan, ei leia ma sõnu! Kõik sõnad tunduvad nii argised ja tühised selle võimsa tänutunde kõrval.

Aitäh hea(de)le inimes(t)ele, kes meid kulka tunnustuspreemiate jaoks esitas(id) – suur-suur tänu! 🙂

Mingit kõnet polnud mul aega valmis mõelda, mul oli ainus mõte, et ma ei unustaks rääkida Margusest! 🙂 Sest Margus on LendTeatri ajaloos, kujunemises ja arengus absoluutselt asendamatu inimene – ainult tänu temale on LendTeater just selline nagu ta on: oma maja, tehnilised lahendused, lava- ja kostüümikujundused, rekvisiidid, heli ja valgus, näitekirjanduslik tegevus, lavastamine, näitlemine… – lihtsam on vist öelda, mida Margus ei tee! 😉

Reedel, 9. veebruaril ETV2-s kell 20 näidati ülekannet Eesti Kultuurkapitali tunnustuste jagamisest. 

https://kultuur.err.ee/1609248615/kultuurkapital-andis-valja-tanavused-aasta-ja-elutoopreemiad

https://kultuur.postimees.ee/7957140/kultuurkapitali-aastapreemiad-on-jagatud-siin-nad-on

https://kultuur.postimees.ee/7957252/galerii-imeline-ohtu-vaata-kuidas-kultuurikapitali-kuldseid-mune-jagati

https://www.flickr.com/photos/eestikultuurkapital/albums/

Pärast auhinnatseremooniat ja enda kõnet tagasi lauda istudes tuli mul meelde, keda kõiki ma unustasin tänada ja mida oleksin pidanud veel ütlema – see vaevas mind kogu ülejäänud õhtu. 🙂

Alles õhtune ansambel “Uurikad” esinemine viis muremõtted peast ja sundis kaasa elama – fantastilised noored!

   

   

Kui ma 10 aastat tagasi teatriloomise peale mõtlesin ja väikseid arglikke sammukesi astuma hakkasin, ei osanud ma ette kujutada, mis sellest saab. Võib-olla ma põrun koos oma teatriga, võib-olla pole see üldse minu jaoks, võib-olla tiksub teater mõne aastakese ja siis hääbub olematusse, võib-olla…

Muidugi ma ei teadnud, mis saab, küll aga tundsin, et ma pean vähemalt proovima – kui kukun läbi ja hakkama ei saa, siis on see igal juhul kogemus ja ma olen vähemalt proovinud. Palju hullem oleks aastate pärast kahetseda ja aina mõelda, mis oleks saanud, kui ma oleksin ikkagi proovinud.

Asjata ei öelda, et kõige olulisemad on inimesed, kellega oma ideid jagad ja kellega koos midagi looma hakkad… Õnneks need inimesed, kellega ma kõige esmalt oma pisikesi arglikke unistusi jagasin (Tess Pauskar ja Margus Möll), toetasid mind väga – ooo, kui olulised on toetav sõna, kindlustandev julgustus, igakülgne abi ja nõuanded! Minusse usuti!

Ja nii see läks… Alguses olid monolavastused, siis tulid lastelavastused ja juba natuke suuremad lavastused, lõpuks suured suvelavastused ja kuidagi märkamatult on möödunud 10 aastat! 🙂

Kindlasti on meie tegevusele suuresti kaasa aidanud OMA MAJA saamine tänu Elva Tarbijate Ühistule. Kui meil poleks oma maja, siis ei suudaks me kindlasti aastas välja tuua nii palju lavastusi ja nõnda aktiivselt tegutseda, aga tänu oma teatrimajale on see võimalik! Aitäh, Elva Tarbijate Ühistu ja Hando Ivask!

2016.a. aprillis käisime idee välja, mai alguses saime võtmed ja 4. juunil 2016 avasime LendTeatri uksed publikule – selle kuu aja sisse mahtus tööd varahommikust hilisõhtuni ja paljude firmade, ettevõtete, asutuste, eraisikute abi ja toetust nii värvitöödel kui ka keerulisemate tööde teostamisel. Siiski rõhutan, et kõigi nende asutuste ja ettevõtete nime taga on suurepärased INIMESED, kes leidsid võimaluse meid aidata ja meie pöörasena näivat ettevõtmist igati toetasid.

 

Toonane Elva Linnavalitsus (linnapea Eva Kams ja abilinnapea Marika Saar) suhtus Elvasse teatri loomisse väga soosivalt ja just nende ettepanekul kuulutasime avalikult, et ehitame teatrimaja ja kõik soovijad saavad meid toetada rahaliselt, vajalike vahenditega või töökätega – ja abi tuli! :).

Nii Elva Linnavalitsus kui Elva Vallavalitsus on LendTeatrile projekti- ja tegevustoetuste ning reklaami ja teavituste näol olnud suureks toeks ja abiks – aitäh!

Pean LendTeatrit kogukonnateatriks, sest nii palju toetust oleme saanud meie oma inimestelt ja meil on hea meel, et saame anda neile häid emotsioone läbi teatrietenduste ja kontsertide.

Avamisega muidugi tööd ei lõppenud, vaid remont ja ruumide parendamine on meie igapäevane töö olnud 8 aastat, ja üks teatrimaja ei saa kunagi valmis! 🙂

Kuid esimesel maja-aastal oli meil etendusi palju – saime mängida kõiki neid lavastusi, mis selleks ajaks olid meil välja tulnud, kuid mida me polnud saanud Elva publikule veel mängida. Pealegi soosis meie tegevust ka asjaolu, et huvi- ja kultuurikeskus läks remonti ning Elvas polnud aasta aega kultuurimaja, kus suuremaid sündmusi ja teatrietendusi teha.

Ühtlasi õnnestus meil vanast kultuurikeskusest saada meile nii hädavajalikud toolid ja muid tarvilikke vahendeid, mille ostmiseks meil raha polnud ja me olime taaskasutamisega väga päri!

Nii me oleme tasapisi toimetanud, andnud teatrietendusi, korraldanud teatrifestivale, kutsunud külla teisi teatreid ja erinevaid esinejaid, korraldanud luule- ja muusikaõhtuid ning sellest kõigest ise rõõmu tundnud ja suurim õnn on alati see, kui vaatajad rahule jäävad ja neile meeldib meie poolt pakutu. 🙂

Toonane Elva Postipoiss kajastas meelsasti meie tegemisi ja LendTeater oli kenasti pildis – aitäh! 🙂 Tartu Postimeeski (Raimu Hanson) käis uue teatrimaja sündi uudistamas! 🙂

Olen tänulik, et meil on laval käinud nii palju erinevaid inimesi, kes tahavad mängida, olen tänulik, et meil on käinud nimekad lavastajad  lavastamas ja nimekad näitlejad mängimas – aitäh!

Aitäh, et meil on olnud võimalus teha suvelavastusi nii Elva Gümnaasiumi õuel kui Tartumaa Tervisespordikeskuse territooriumil ja meid on kõikjal nii soojalt ja lahkelt vastu võetud ning meile igati abiks oldud – aitäh!

Elva Linnaraamatukogu on alati lahkelt LendTeatri reklaame raamatukogus üles pannud – aitäh! 🙂

Elav Elva ja Kultuuriaken on reklaami osas suureks abiks – aitäh! 🙂

Büroopluss Elva Raamatukauplus on abiks piletite müümisel ja toetab meie tegevust neile võimalikul viisil – aitäh! 🙂

Eesti Harrastusteatrite Liit eesotsas Kristiina Oomeriga on meile alati suureks toeks ja abiks nõu ja jõuga – aitäh! 🙂

Eesti Teatri Agentuur – alati abiks autoriõiguste teemadel ja rõõmuga laenutamas näidendeid, kui parajasti repertuaari otsinguil oleme – aitäh! 🙂

TARM, Tartu Uuskasutuskeskus ja Elva Taasrahastuskeskus on meile samuti alati hindamatut abi osutanud – aitäh! 🙂

Ja muidugi võisin ma veel kedagi tähtsat ja olulist unustada, aga me täname KÕIKI, kes on meie tegevust toetanud, meile abiks olnud, meid vaatamas käinud, meile misiganes abi osutanud ja lahket suhtumist üles näidanud – suur-suur tänu teile KÕIGILE!