25.11.2015

Johanna meenutas Augustit

(0)

resize Johanna 192912247878_772737832849509_7049212453785624787_o

Oskar Lutsu majamuuseumis esietendus 20.novembril 2015 Aire Pajuri poolt kirjutatud, lavastatud ja mängitud elulooline dokumentaalnäidend “Tuuletallaja”, kus August Kitzbergi teine abikaasa Johanna Wilhemine Kitzberg meenutas oma tutvumist ja kooseluaastaid August Kitzbergiga. Tema mälestused olid täis pikitud mälestusi Augusti loometööst klassikaks kujunenud näidendite kallal.

August Kitzberg kirjutas küll memuaare oma töömeheelust kooliõpetajana, vallakirjutajana, notariabina ning Riias elatud elust, aga isiklikku elu ta väga palju ei puudutanud. Jah, tõsi, muigvelsui kõneles Kitzberg sellest, kuidas plaanis rikkust koguda rikkale naisterahvale kosja minnes ja kuidas see ettevõtmine ikkagi katki jäi.

Ei ühtki rida tema esimesest abikaasast Sophiest – kuidas ta temaga tutvus, kuidas nad elasid ja miks nad lahku läksid. Kuuldavasti olevat tema esimene eesti kirjanik, kes ametlikult lahutas oma abielu – huvitav fakt, eks ole? Kes oli üldse Sophie Emilie Adele Kitzberg? Tema isa oli Otto Peterson, Sophie sündis Luunjas 2. septembril 1855.aastal (ilmselt oli Otto Petersoni ainuke laps) ja abiellus Kitzbergiga 24.juunil  1879.aastal.

Kas ehk kirjutab August temast ülistavaid lugusid? Kas ehk toob ta välja lahutuse põhjuseid? Analüüsib ta, mis tema esimeses abielus viltu läks või mis juhtus? Oh ei, kaugel sellest! August Kitzberg oli tagasihoidlik härrasmees, kes rahva ees kindlasti oma pere musta pesu pesema ei hakanud. Muidugi võib oletada, et Sophie oma isa ainukese pärijana siiski märkimisväärse varanduse päris ja August ikkagi rikkusest pimestatuna  lootis paremale järjele saada ja rikka naise kosis, kuid raha neile siiski õnne ei toonud. Leidsin vaid ühe vihje, et Sophie Augustile truu polevat olnud – kas see nii oli või mitte, sellele kinnitust ei leidnud -, ja et abielu seetõttu lahutati. Pole võimatu, eks ole? Nad olid mõlemad noored (23-aastased), kui abiellusid – vahest tuleb siit lahutuse põhjusi otsida? Mis aastal lahutus toimus, on teadmata.

Kuidas August Kitzberg tutvus oma teise abikaasaga, kuidas nende kooselu kulges, kuidas kasvasid peres pojad, pereelu rõõmud ja mured – väga üksikud killud või üldse mitte midagi Augusti suust. Nii mõndagi leidsin aga Johanna elukäiku uurides. Johanna ja Augusti vanusevahe oli 20 aastat, aga see ei olnud kummagi jaoks takistuseks. Millal enne on vanusevahe armastusele tõkkepuuks saanud?!

Mõned üksikud vihjed ja märksõnad pereelu kohta hakkasid sedavõrd huvitama, et tundus paeluv August Kitzbergi uurida sügavuti just sellest aspektist. Muidugi ei leidnud ma midagi märkimisväärset kodusest elust, kuid ometi sain Johanna elu uurides teada üsna palju ka Augusti kohta.

Johanna ise oli aktiivne ühiskonnategelane ja lõi alati käed külge kõikjal, kus abi vajati, ning tema isamaalisi teeneid on tunnustatud 1935.aastal Valgetähe teenetemärgiga.

1944.aastal läks ta koos poja Jaaniga Saksamaale ja sealt 1949.aastal Ameerikasse. Johanna suri kõrges vanuses 1964.aastal.